Moře klidu – Katja Millay

Dva a půl roku. Tolik času uplynulo od té hrozné tragédie. Po ní už nic nebylo jako dřív. I z Nastyi Kashnikové zbyl jen stín holky, kterou byla předtím. Teď je rozhodnuta nechat temnou minulost za sebou a držet si všechny lidi pěkně daleko od těla. Tenhle úmysl jí ale vydrží jen do chvíle, kdy se potká s Joshem Bennettem. Je osamělý stejně jako ona. A neuvěřitelně přitažlivý.


Joshův příběh zná kdekdo: všichni lidé, které miloval, zmizeli z jeho života. Teď má sedmnáct let a zůstal úplně sám. A když je vaše jméno synonymem pro smrt, lidi se s vámi moc nebaví. Až na Nastyu. Ta se naopak Joshe drží jako klíště a postupně se stává součástí každé stránky jeho života.
Táhne je to k sobě, jiskří to mezi nimi stále silněji. Ale zároveň se Josh začíná zamýšlet nad tím, jestli se někdy dozví všechna tajemství, která před ním Nastya skrývá. A vlastně ani sám neví, jestli se je dozvědět chce.

(Oficiální anotace)

795_more_kliduPokud na to půjdu  hezky shora, musím pochválit obálku knížky, která se mi velmi líbí. Je jednoduchá, nic tam zbytečně nepřebývá. A navíc je v modré barvě, kterou já přímo miluju. Modrobílé pozadí a na něm silueta obou postav – úplně ideální. Na první pohled jde vidět, že nepůjde o nic, co by se jen trochu podobalo jinému žánru než new adult.

Knížka je o Nastyi, která se po propuštění z nemocnice stěhuje k tetě na Floridu. Nastya by mohla být obyčejná sedmnáctiletá dívka, ale nebylo by to tak zajímavé. Nastya totiž nemluví, a to tak, že vůbec. Přitom její hlasivky jsou naprosto zdravé. Tíží ji totiž tajemství. A protože nechce lhát, že si vzpomněla, co se jí osudného dne stalo, rozhodne se nemluvit vůbec. Nastya ve škole pozná Joshe, ze kterého má ve škole každý respekt – nebo strach? Jednou, když si Nastya půjde zaběhat, uvidí otevřenou dílnu u jednoho a domu a táhne jí tam vědomí, že je jí ta garáž povědomá. V oné garáži je Josh, který se tam věnuje truhlářské práci. Postupem času se začnou sbližovat a také začne vyplouvat na povrch tajemství o tom, co se Nastyi stalo. Je vše jak se zdá? Zvládne se Josh, sirotek, kterému zemřela celá rodina, vypořádat se zvláštní holku se zvláštním jménem, která se skrývá za tunou šminek, aby jí nikdo neviděl do duše?

Podle mě je tato knížka jednou z těch, která se hodí k oddechu. Určitě znáte ten pocit, kdy si zalezete pod dekou s kávou, čajem nebo třeba čokoládou v ruce a začtete se do příběhu, který vaši mysl odnese daleko od povinností a starostí. Zezačátku mi vrtalo hlavou, proč Nastya nemluví, když jí to problém nedělalo. Zajímalo mě, co tak hrozného se jí stalo. Znásilnění nebo něco jiné? Na začátku se říká, že byla slušná – proč se tedy obléká jak, no.. řekněme, že nechci být vulgární. Navíc ta Joshova garáž – proč jí připadala povědomá? Už jsem si pomalu myslela, že to nezjistím. Naštěstí je na konci knihy malé překvapení v podobě vysvětlení. A to je docela úsměvné.

stack-of-books-1001655_1920.jpg

Na této knížce se mi líbí, že děj není předvídatelný tak moc, jak je tomu u několika jiných knížek v žánru new adult (ale mně osobně ta předvídatelnost nevadí). Ti, co si myslí, že se Nastya rozmluví, po pár dnech se spolu s Joshem vyspí, pak se Josh dozví pravdu, Nastyu nechá být a poté se zase usmíří při úžasném sexu.. jo, tak přesně takhle to nebude. Musím vás zklamat. Příběh jde hezky kousek po kousku, krůček po krůčku dál. Některé knížky se mi hodnotí těžce – přijde mi, že jsem občas nenáročný čtenář. V tomto případě jde prostě o knížku, která je vysoce emotivní a zahřeje na srdci nejednu romantičku.

Četli jste knihu? Co si o ní myslíte?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy

2 komentáře: „Moře klidu – Katja Millay“

    1. Jsem ráda, že se ti líbila. Já jsem typ člověka, který jede v různých žánrech různou dobu a Young adult knížky jsou aktuální srdcovka. Určitě se podívám. 🙂

      To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s